Gondot okoz lakásában a páralecsapódás, penészesedés?
Mi tudjuk a megoldást!
Folyik az ablakon a víz, penész jelent meg a sarkokban, rossz, dohos a lakás levegője, és nem segítenek az un. páragyűjtő készülékek, "csodafestékek"?
Segítünk, hogy penészmentes legyen otthona!
A megoldás kulcsa a probléma okának megszüntetése, vagyis páratartalom optimális szinten tartása, azért hogy ne alakulhasson ki olyan magas páratartalom a lakásban, hogy a leghidegebb felületeken (ablak, falsarok,..) lecsapódhasson. Mert ahol van nedvesség, ott előbb-utóbb a páralecsapódás és a penész is megjelenik.
Energiamegtakarítás céljából a korszerű szigetelési eljárásokkal és a légmentesen záródó ablakokkal megszüntetjük a természetes légcserét, így a lakásunkban, családi házunkban az emberi tevékenység által termelődő nedvesség (légzés, fürdés, főzés,..), - nem is beszélve a különféle szennyezőanyagokról - egyre jobban terhelik belső környezetünket, párafeldúsulást, penészesedést eredményeznek.
Épületeink szellőzésének átgondolásával, megfelelően kiválasztott szellőzőelemek beépítésével gondoskodhatunk otthonunk energiatakarékos, páraszabályozott szellőztetéséről. A páraszabályozott rendszer utólagosan is kialakítható, legyen szó családi házról, vagy társasházi lakásról.
higroszabályozású és manuális
Egyszerű, elengedhetetlen
AZ EMM légbevezetők a higroszabályozású szellőzési rendszer elengedhetetlen részei. Kétféle légáramlással szerelhetők, 3 standard színben elérhetők. Az egyszerű és strapabíró kialakításukkal már sok ország piacán bizonyítottak. Akusztikus külső esővédővel 37 dB átlagos hangcsillapításra képesek.
Higroszabályozás: a légszállítást a belső relatív páratartalom szerint szabályozza
Hangcsillapítás: alapesetben Dn,e,w=33 dB, akusztikus esővédővel (AEA 833) Dn,e,w=37 dB
Egyszerű karbantartás : beszabályozás nem szükséges, csak éves portalanítást igényel
Légáram iránya: függőleges, vagy ferde. A nyílászáró és a födém elhelyezkedése szerint tetszőlegesen szerelhető
Minden esetre
Az EMM légbevezetőkön beérkező levegő iránya attól függ, hogy a talapzatát a két lehetőség közül, hogyan szerelik fel. Így a légáram iránya a födém elhelyezkedésétől és a benntartózkodók kényelme érdekében megválasztható.
Kézi záróretesz szélsőséges hideg esetére
Záróretesszel ellátott típusok is választhatók, melyeknél a szabályozózsalu manuálisan a zárt (minimum) állásban rögzíthető, hogy szélsőségesen hideg és szeles téli időben megakadályozzuk a túlzott légcserét.
Gázkészülékekhez is
A nem lezárható és növelt minimum hozamú légbevezetők szakszerű kiválasztásával és elhelyezésével a nyílt égésterű gázkészülékek égési és szellőző levegőjének utánpótlása biztosítható. Ezáltal ezek a berendezések biztonságosan üzemeltethetőek.
higroszabályozású és akusztikus
Teljes védelem
A nyílászáróra szerelve az EHA páraérzékelős és hangcsillapított légbevezető az akusztikus kiegészítőivel együtt hatékony védelmet nyújt a külső zajszennyeződés bejutása ellen. Ezért kitűnő válasz a zajos városi környezet szellőzési kihívásaira, miközben a higroszabályozás jóvoltából optimalizálja a belső levegő minőségét.
Higroszabályozás : a légszállítást a belső relatív páratartalom szerint szabályozza
Hangcsillapítás : alapesetben Dn,e,w=37 dB, akusztikus kiegészítőkkel (AEA 571, AEA 851) Dn,e,w=44 dB
Egyszerű karbantartás : beszabályozás nem szükséges, csak éves portalanítást igényel
Hatékony védelem a zajszennyezés ellen
Az EHA légbevezetőből, akusztikus talapzatából (AEA 571) és akusztikus külső esővédőből (AEA 851) álló összeállítás hangcsillapítása Dn,e,w (C)=44 dB*, amivel a piac legjobbjai közé tartozik a maga 4000 mm2-es szabad keresztmetszetével.
*EHA hangcsillapítása akusztikus kiegészítők nélkül Dn,e,w (C)=37 dB.
Kézi záróretesz szélsőséges hideg esetére
Záróretesszel ellátott típusok is választhatók, melyeknél a szabályozózsalu manuálisan a zárt (minimum) állásban rögzíthető, hogy szélsőségesen hideg és szeles téli időben megakadályozzuk a túlzott légcserét.
Gázkészülékekhez is
A nem lezárható és növelt minimum hozamú légbevezetők szakszerű kiválasztásával és elhelyezésével a nyílt égésterű gázkészülékek égési és szellőző levegőjének utánpótlása biztosítható. Ezáltal ezek a berendezések biztonságosan üzemeltethetőek.
Az új légtömör épületek szellőztetésének korszerű megoldása
Manapság egy új problémával kell megküzdeni a lakások szellőztetésénél.
Az új épületeket és a lakóházak felújítását igen magas hő- és hangszigetelési követelmények szerint kell tervezni és kivitelezni, tehát az említett építményeket megerősített hővédelem és az igen jó tömítettségű nyílászárók jellemzik (2), míg a régi házak rosszul szigeteltek és a rések miatt általában akaratunktól függetlenül "túlszellőztetettek" (1).
Ahogy a fő hőtechnikai problémákat megoldottuk, új gondok jelentkeztek. Új épületekben és felújítások után is, ahol nincs vagy nem megfelelő a szellőzés, mivel a frisslevegő természetes úton nem jut be, szembetűnő problémák keletkeznek: romlik a belső levegő minősége (2) és az életvitellel együttjáró párafeldúsulás miatt páralecsapódások keletkeznek a lakás leghidegebb belső felületein.
Fentiek miatt elkerülhetetlen, hogy újra nyílásokat szabadítsunk fel, biztosítsuk a légáramlást a lakásokban, az akadályok legyőzésére újraszervezzük a szellőzés áramkörét.
Friss levegőt vezetünk be a legkevésbé szennyezett (lakószobák) helyiségekbe, az elhasznált levegőt pedig a kiszolgáló vizes helyiségekből kell eltávolítanunk.
A szükséges lépések a következők:
Légbevezetőket kell elhelyeznünk a lakószobákba, hogy a lakásba frisslevegőt juttassunk,
Biztosítanunk kell a levegő szabad áramlását a lakásban bezárt belső ajtók esetén is megfelelő ajtó alatti résekkel, átszellőző rácsokkal,
Légelvezetőket, elszívó rácsokat kell elhelyeznünk a vizes helyiségekben (fürdő, WC, konyha), amelyek légcsatornán keresztül elszívó ventilátorhoz, vagy gravitációs szellőzőkürtőhöz csatlakoznak. Ezek biztosítják a szennyezett levegő eltávolítását, de frisslevegő is csak akkor tud beáramlani a lakószobákba, ha levegőt szívunk el a kiszolgáló helyiségekből.
Szellőztessünk okosan!
Ez az Aereco termékek fejlesztésének fő irányelve. A szellőzési rendszer "passzív" elemeinek működését különböző módokon szabályozzuk, hogy alkalmazkodjunk minden helyiségben a szellőzési szükséglethez. A szellőző levegő mennyiségét különböző módokon befolyásolhatjuk: páraszabályozással (melyet az Aereco 1984-ben alkotott meg), manuális működtetéssel, mozgásérzékelő, és mozgásintenzitás-érzékelő által.
A páraérzékelős technológia különleges helyet foglal el a szabályozott szellőzési rendszerek területén. Köztudott, hogy egy lakásban a pillanatnyi páratartalom is jól jelzi a levegő szennyezettségének mértékét. Ezért az Aereco légbevezetők és légelvezetők többsége páraérzékelővel rendelkezik, melyek az adott helyiségben a belső relatív páratartalom szerint szabályozzák a levegő mennyiségét. A szellőzőelemek egész évben optimálisan szellőztetnek, mindig ott ahol és amikor szükséges, illetve mindíg csak megfelelő mértékben. Az érzékelő automatikusan figyelembe veszi a belső hőmérsékletet is, amely döntő pontja a speciális és pontos hőmérsékleti együttható beállításának.
Egy precíz és megbízható automatikus érzékelő
A páraszabályozott szellőzőelemek érzékelője és működtetője azt az ismert fizikai jelenséget használja ki, hogy egyes anyagok megnyúlnak a páratartalom emelkedésekor és összehúzódnak, ha a levegő szárazabbá válik. Ezen az elven működik a V8 és V16 érzékelők 8, illetve 16 rétegű poliamid pántkötege, amely egy vagy több zsalut mozgat, ezzel befolyásolva a szellőzőlevegő mennyiségét a mindenkori belső relatív páratartalom függvényében. Minél nagyobb a helyiség levegőjének páratartalma, annál jobban kinyitnak a zsaluk. A légbevezetők V8 érzékelője csak a belső levegő páratartalmát érzékeli, a beáramló friss levegőtől elszigetelt, tehát annak nedvességtartalma, vagy hőmérséklete a működését nem befolyásolja.